Upcoming Events in Downtown Nashville
Burning Las Vegas Wednesday, September 29
Lonesome River Band Wednesday, September 29
Next Big Nashville! Wednesday, September 29
Minnie Murphy Wednesday, September 29
Kentucky Thunder CD Release Wednesday, September 29
Broadway Bluegrass Showcase Wednesday, September 29
David Bazan with The Mynabirds and Aaron Robinson Wednesday, September 29
Al Green and The Hard Times Wednesday, September 29
The Jefferson Wednesday, September 29
Chris Cook Wednesday, September 29
Disney on Ice Toy Story 3 Thursday, September 30 - Sunday, October 3
John Hartford String Band Thursday, September 30
International Bluegrass Music Awards Thursday, September 30
Ben Graves Thursday, September 30
Jason Jones Thursday, September 30
Barefoot Justice Thursday, September 30
Adam Ricker Thursday, September 30
Martin McDaniel Thursday, September 30
Molly Hunt Thursday, September 30
Ordinary Heroes Event: Kristi Neumann, Ferrier, and Chad Harris Thursday, September 30
The Hood Internet and much more Thursday, September 30
Young Nonprofit Professionals Group Happy Hour Party Thursday, September 30
Mike Willis, Randall Clay and Clay Evans Thursday, September 30
Stacy Mitchhart Thursday, September 30
An Evening with Sheryl Crow Friday, October 1
Guster Friday, October 1
Music in the Grand Lobby: Peter Rodocker Friday, October 1
David Bromberg Friday, October 1
Mystery Trip Beatles Revue Friday, October 1
Art and Tenant Appreciation Day Friday, October 1
The Spiraling Dance Friday, October 1
B.B. King All Stars featuring Herchal Bailey & Natasha Young Friday, October 1
Power Play Friday, October 1
Adam Craig Band Friday, October 1
Swagger Friday, October 1
Puppet Show: Hamlet Friday, October 1
Ellingtown Friday, October 1
Noll Billings, Ben West, and Bo Brendle Friday, October 1
A Night of Hits Friday, October 1
Phil Vaught Friday, October 1
Steve Roper Band featuring Joey Richey Friday, October 1
Yeasayer with Washed Out and Tallest Trees Friday, October 1
Dale Ann Bradley Band Friday, October 1
Tierney Sutton Band Saturday, October 2
Kids Club: Crafting for a Winter Wonderland Saturday, October 2
Soul Sacrifice Santana Experience featuring The Bicho Brothers Saturday, October 2
Zeitlin InTown Art Opening Saturday, October 2
Jonell Mosser Saturday, October 2
AIDS Walk Saturday, October 2
Carl Stewart and the BBKingsmen Saturday, October 2
Heath Haynes and The High Dollar Band Saturday, October 2
Swagger Saturday, October 2
Magic: The Gathering Tournaments Saturday, October 2
Puppet Show: Hamlet Saturday, October 2
Ellingtown Saturday, October 2
Lisa Montes and friends Saturday, October 2
Jim Parker, Marc-Alan Barnett, Kim Parent, and Bill Whyte Saturday, October 2
Architecture Tour of the Frist Center Saturday, October 2
The Cowboy Troy Grip & Grin Honk Tonk Tour Saturday, October 2
Miss Jackie Wilson Saturday, October 2
Lightening 100 Presents: Andy Davis, Amy Stroup, Erick Baker (Warner Bros), Leagues (Thad Cockrell), & Alyssa Bonagura Saturday, October 2
Next BIG Nashville Closing Party Saturday, October 2
Kathy Chiavola, Don Rigsby, Richard Bailey, Andy Carlson, and Mike Bub Saturday, October 2
Denver Broncos vs. Tennessee Titans Sunday, October 3
The National Sunday, October 3
Elmwood with Hugh Mitchell Sunday, October 3
Resophonic Guitar Demonstration with Randy Kohrs Sunday, October 3
The Bart Walker Band Sunday, October 3
Dallas Starke Sunday, October 3
Clare Dunn, Sarah Kirkland, Blake Mundell, and Jared Mitchell Sunday, October 3
Claire Wyndham and friends Sunday, October 3
Power Players Show Band Sunday, October 3
Saint Night Show Sunday, October 3
Mike Farris Sunday, October 3
Bluegrass Jam Sunday, October 3
Widespread Panic Monday, October 4 - Wednesday, October 6
John England & the Western Swingers Monday, October 4
B.B. King Live In Concert Monday, October 4 - Tuesday, October 5
Battle on 3rd Monday, October 4
The Dean Martinis Monday, October 4
Story Time Monday, October 4
Jami Grooms Monday, October 4
Red Carpet Blues Jam Monday, October 4
Dan Adams and friends featuring Greg Crowe, Jaida Dreyer, Amanda Flynn, and more Monday, October 4
Rock and Roll Team Trivia Monday, October 4
8 off 8th Monday, October 4
The Time Jumpers Monday, October 4
Melany Watson, Kristen Rogers, Daniella Mason, and April Rucker Monday, October 4
SynerGee WSP Ryman Afterparty Series with Corleone Monday, October 4
Concerts in the Courtyard Tuesday, October 5
Keith Urban's We're All for the Hall Tuesday, October 5
Dog & Pony Tuesday, October 5
Natalie Stovall Tuesday, October 5
Julius Fisher and The Genius Band Tuesday, October 5
The Billy Block Show Tuesday, October 5
Stars Tuesday, October 5
Widespread Panic Afterparty featuring Infamous Stringdusters Tuesday, October 5
The Doyle and Debbie Show Tuesday, October 5
Craig Wayne Boyd, Billy Dawson, Kalisa Ewing, Andi Zack, Rachel Bradshaw, and Sarah Davidson Tuesday, October 5
SynerGee WSP Ryman Afterparty Series with Deep Fried 5 Tuesday, October 5
Brother Love Wednesday, October 6
Lisa Shaffer and Heathen Ridge with The Alvarado Road Show Wednesday, October 6
The Wooten Brothers Wednesday, October 6
Girls Night Out for a Good Cause Wednesday, October 6
Jami Grooms Wednesday, October 6
C.J. Vaughn Band Wednesday, October 6
Kathryn Scheldt with Peter Cooper, Southern Wind CD Release Wednesday, October 6
Rogue Wave and Midlake Wednesday, October 6
Larry Cordle and Friends Wednesday, October 6
Twenty-One Pilots Showcase Wednesday, October 6
Blended 328 with Johnny T Wednesday, October 6
SynerGee WSP Ryman Afterparty Series with The Malah Wednesday, October 6
Nashville Opera presents Andrea Chenier Thursday, October 7
Live on the Green Outdoor Concert Series Thursday, October 7
Light The Night Walk Thursday, October 7
Play with a Pro Thursday, October 7
The Exonerated Thursday, October 7 - Saturday, October 9
Meghan Shanley Thursday, October 7
B.B. King All Stars featuring Herchal Bailey Thursday, October 7
Tyrone Wells with Andrew Belle Thursday, October 7
State of the Art: Contemporary Lecture Series featuring Alfredo Jaar Thursday, October 7
Music in the Grand Lobby: Belmont University Bluegrass Ensemble Thursday, October 7
38 Special with special guest Ira Dean Thursday, October 7
Scale Model Thursday, October 7
Klute with Radiata, Guy L plus Mike Vulcan, Hunter vs. Squake, and Chromatiq Thursday, October 7
The Quebe Sisters Band Thursday, October 7
Lextoberfest Presents: Chuck Wicks, Emma Jacob, Martin Ramey, Her & Kings, County, LeRoy Powell Thursday, October 7
Southern Festival of Books: Authors in the Round Friday, October 8
Sara Bareilles Friday, October 8
Taste of Nashville Friday, October 8
Nashville Ghost Tours Friday, October 8
The Shawn and Hobby Band Friday, October 8
B.B. King All Stars featuring Herchal Bailey & Natasha Young Friday, October 8
Power Play Friday, October 8
Puppet Show: Hamlet Friday, October 8
Ellingtown Friday, October 8
Whitney Layne Friday, October 8
Leroy Powell and The Messengers Friday, October 8
Music in the Grand Lobby: Carlos Enrique Gonzalez Friday, October 8
Brother Trouble Friday, October 8
Alroquin, Dead Language, and Oh No NO! Friday, October 8
Taste of Nashville featuring Jeremy Lister and more Friday, October 8
Jason and the Scorchers with special guest Stacie Collins Friday, October 8
The Expedition Show Friday, October 8
Papadosio with Arpetrio Friday, October 8
Nashville Opera presents Andrea Chenier Saturday, October 9
Nashville Predators vs. Anaheim Ducks Saturday, October 9
Collin Raye with special guests The Van Lears Saturday, October 9
Songwriter Session with Buddy Cannon Saturday, October 9
Nashville Cats: Salute to Chip Young Saturday, October 9
Chris Isaak with Erin McCarley Saturday, October 9
Documentary screening: Hey, Boo: Harper Lee and To Kill a Mockingbird Saturday, October 9
Nashville Neighborhood Big Draw 2010 Saturday, October 9
Heath Haynes and The High Dollar Band Saturday, October 9
B.B. King All Stars featuring Herchal Bailey & Natasha Young Saturday, October 9
Carl Stewart and the BBKingsmen Saturday, October 9
Puppet Show: Hamlet Saturday, October 9
Ellingtown Saturday, October 9
FAB Saturday, October 9
Nathan Angelo, Seth Philpott, and Todd Carey Saturday, October 9
Kids Club: Sassy Skelly Masks for Dia de los Muertos Saturday, October 9
A Fabulous Foursome featuring Joe Dunn, 5 Live Martyers, From Pieces, and Far From Fallin Saturday, October 9
Menomena with Suckers and Tu Fawning Saturday, October 9
Alecia Nugent Band Saturday, October 9
7 Day Binge with The Campaign 1984 Saturday, October 9
David Sanborn Trio featuring Joey DeFrancesco Sunday, October 10
Mountain Dulcimer Demonstration: Sandy Conatser Sunday, October 10
Prayers for World Peace in the Taize Tradition Sunday, October 10
The Bart Walker Band Sunday, October 10
Amy Acklyn Sunday, October 10
Blitzen Trapper with Fruit Bats and Pearly Gate Music Sunday, October 10
Peter Moon Monday, October 11
Story Time Monday, October 11
Amy Acklyn Monday, October 11
Erin James Industry Showcase Monday, October 11
Ashley Arrison, Kimberly Quinn, and Then There Were Two Monday, October 11
Two Door Cinema Club Monday, October 11
The Time Jumpers Monday, October 11
30 Seconds to Mars with Special Guests Neon Trees and New Politics Tuesday, October 12
Stacy Mitchhart Tuesday, October 12
Laura Vida Tuesday, October 12
The Billy Block Show Tuesday, October 12
Ryan Bingham Tuesday, October 12
The Doyle and Debbie Show Tuesday, October 12
BMI Presents: The Young Guns Tuesday, October 12
Asylum Street Spankers Tuesday, October 12
Carrie Underwood with Billy Currington and Sons of Sylvia Wednesday, October 13
Michael Franti and Spearhead with Mat Kearney Wednesday, October 13
Ben Graves Wednesday, October 13
Les Richardson Wednesday, October 13
Bekah Hailey and Kate Underwood Wednesday, October 13
Metric Wednesday, October 13
Roger Clyne and The Peacemakers with special guests The Tips and Stoll Vaughan Wednesday, October 13
Eric Lee Beddingfield and Whitney Duncan Wednesday, October 13